Профілактика отруєнь дикорослими рослинами
Важлива інформація
Гострі отруєння рослинами на Прикарпатті трапляються зазвичай у теплу пору року, якщо вживати незнайомі рослини в їжу.
Інколи гострі отруєння рослинами можуть виникати під час самолікування, коли люди вживають екстракти, відвари трав. Деякі отруйні рослини спричиняють сильні опіки шкіри, слизових оболонок та алергічні реакції внаслідок контакту з ними.
Гострі отруєння рослинами є розповсюдженим видом хімічних хвороб. Серед сотень тисяч видів рослин, які ростуть на Землі, більше 700 можуть викликати гострі отруєння. В Україні їх налічують понад 400. В Івано-Франківській області зустрічаються такі отруйні рослини: беладона, багно, блекота, дурман, лавровишня, паслін та ін.
Людей, особливо дітей, приваблює гарний та яскравий вигляд незнайомих рослин чи ягід, які непридатні в їжу. Гострі рослинні отруєння можуть бути масові та закінчуватися смертю. В таких небезпечних рослинах містяться отруйні речовини, такі як алкалоїди, глікозиди, сапоніни, кислоти – синильна, щавелева, різні смоли та інші.
Розрізняють отруйні рослини, які викликають ураження нервової системи: блекота, беладона, крушина, молочай, дурман, індійські коноплі, снодійний мак, тютюн, чистотіл та інші.
Є рослини, які вражають шлунково-кишковий тракт: вовче лико, турецькі коноплі, крушина, паслін,також молочай.
Конвалія, наперстянка, чемериця погано діють на серце.
Геліотроп, рожевий гірчак і хрестовик порушують функцію печінки.
А шкіру вражають борщівник і кропива.


- не використовувати в їжу не знайомі рослини;
- не споживати розповсюджених культурних рослин (картопля, зернові, горох та інші), які неправильно зберігались чи зимували в полі;
- не слід приймати в середину різноманітних настоянок із лікарських трав, виготовлених в домашніх умовах без погодження з лікарем;
- не можна збільшувати самовільно дози ліків та настоянок, які готувалися в аптеці, призначених лікарем;
- не дозволяти дітям самостійно, без контролю дорослих, збирати гриби, ягоди;
- не слід довіряти своє життя і здоров’я особам, які не мають спеціальної медичної освіти, що пропонують для лікування хвороб “чудодійні“ лікарські засоби, виготовлені з рослин.
Якщо все ж таки людина отруїлась – потрібно терміново викликати невідкладну допомогу.
Лікарі зроблять усе необхідне, щоб врятувати життя постраждалому. Життя хворого залежить від своєчасного надання першої допомоги. Всім громадянам варто знати, як надавати першу допомогу до приїзду лікарів, що робити, щоб не розгубитися у важливий момент.

Оскільки найчастіше від отруєння дикорослими рослинами страждають діти, не замислюючись, вони зривають яскраві ягоди, пробують їх на смак, та соковиті корені, листки, насіння, які зовні подібні до їстівних рослин, або, зриваючи гарні квітки, отримують опіки шкіри рук і обличчя, - варто уважніше придивлятися до навколишнього середовища, вчити дітей не зривати і не брати до рота незнайомі ягоди, квітки та просто рослини, щоб не було біди.